Mi az a LEED tanúsítvány és miért fontos különösen ma?
A Leadership in Energy and Environmental Design, ismertebb nevén LEED, a fenntartható és „zöld” épületek elsőszámú minősítési rendszere. A program 1994-ben jött létre melynek célja, hogy ösztönözze az építőiparban dolgozókat – az ingatlanfejlesztőktől a belsőépítészekig – fenntartható gyakorlatok követésére munkájukban és iparágukban. Megalakulása óta a LEED a jó zöldépítési gyakorlat szinonimájává vált.
A természet iránti növekvő aggodalom, az ökológiailag felelős termékek és folyamatok iránti fokozott érdeklődés és a jelenleg érezhető globális energiaválság tükröződik az elmúlt években növekvő számú LEED-regisztrációban amely az egész világra kiterjed. Az Egyesült Államok után Kína, Kanada, India, Brazília, Korea, Tajvan, Németország, Törökország, Svédország és az Egyesült Arab Emírségek világszerte a legnagyobb felhasználói közé tartoznak, projektek ezreit és több millió bruttó négyzetmétert képviselve.
A LEED minősítési rendszer
A LEED épületminősítések egy kredit alapú rendszer, amely a fenntarthatóság különböző szempontjainak való megfelelési szint alapján ad pontokat az épületnek.
A kreditrendszer különböző kritikus területeket vesz figyelembe LEED minősítései során, többek között:
Fenntartható helyek
Vízhatékonyság
Energia és légkör
Anyagok és erőforrások
Beltéri környezet minősége
A LEED-tanúsítványban figyelembe vett mérőszámok tehát legfőképpen a CO2-kibocsátás csökkentése, a vízhatékonyság, az energiamegtakarítás, a jobb beltéri környezet minősége, a természeti erőforrások felelős használata és a környezeti hatásokkal kapcsolatos átgondoltságán alapszik.
Főbb LEED Building tanúsítási kategóriák
Minden típusú épület jogosult LEED tanúsítványra. A minősítést a projekt jellegétől függően különböző kategóriákban adják ki, ebben a cikkben a kereskedelmi ingatlanokra fókuszálunk, de léteznek további kategória besorolások, mint például az otthonok, a környékfejlesztés és a közösségek.
Épülettervezés és -építés (BD+C)
Ez a kategória magában foglalja az új építési projekteket és a jelentősebb felújításokat. Ebben a kategóriában bármilyen típusú épület, a raktáraktól és kiskereskedelmi üzletektől az iskolákig és otthonokig jogosult LEED-tanúsítvány megszerzésére.
Belsőépítészet és kivitelezés (ID+C)
Ebben a kategóriában a kiskereskedelmi épületek, irodák és vendéglátó helyiségek teljes belső kialakítását pontozzák.
Épületüzemeltetés és karbantartás (O+M)
Ez a kategória azokra a meglévő épületekre vonatkozik, amelyek fejlesztés alatt állnak a fenntarthatóbb működési rendszerek érdekében. Bármilyen épülettípus jogosult erre a LEED-tanúsítványra.
Honnan lehet tudni, hogy egy épület LEED-tanúsítvánnyal rendelkezik?
Sok LEED-tanúsítvánnyal rendelkező épületen büszkén helyeznek el egy táblát vagy táblát, hogy a látogatók tudják az épület zöld státuszát, de egy központi online LEED projektkönyvtárból is lekérdezhető. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a zöld és fenntartható gyakorlatok nemcsak ökológiailag felelősek, hanem valójában jó üzletet is jelentenek. Ráadásul hosszú távon alacsonyabb üzemeltetési költségeket eredményez, így üzletileg is kifizetődő nem beszélve arról, hogy a zöld épületek általában jobb belső környezeti minőséget is élveznek.
Miért fontos Önnek a LEED minősítés?
Az épület LEED-tanúsítványának megszerzésének elsődleges oka az, hogy bizonyítani szeretné, hogy komolyan veszi a fenntartható építkezést, építkezést és tervezést. Bármely építő vagy tervező állíthatja magát zöldnek, de egy harmadik féltől származó minősítés (különösen egy ilyen kiváló hírnévvel rendelkező) azt mutatja, hogy társai, iparága és ügyfelei sikeresen megfeleltek a magas színvonalnak.
Az irodaházak LEED-tanúsítványa tehát fontos a bérlők számára, amikor bérelhető irodahelyiséget keresnek, mert ez bizonyítja, hogy az épület megfelel a fenntarthatóság, az energiahatékonyság és a környezeti felelősségvállalás magas színvonalának.
A tanúsítvánnyal rendelkező irodaházak egészségesebb és termelékenyebb munkakörnyezetet biztosítsanak, ami pozitív hatással lehet az alkalmazottak jólétére és termelékenységére, ezenkívül energiahatékony kialakításuk miatt jellemzően alacsonyabbak az üzemeltetési költségek, ami a bérlők számára alacsonyabb használati költségeket eredményezhet. Végül, egy LEED-tanúsítvánnyal rendelkező épületben bérelhető terület a bérlő fenntarthatóság iránti elkötelezettségének demonstrációjaként is felfogható, ami javíthatja vállalati arculatát, és vonzóvá teheti a környezettudatos ügyfeleket és alkalmazottakat.